Organizacje pozarządowe w Polsce działają w skomplikowanym i rozproszonym systemie prawnym. Brak jednego, spójnego aktu prawnego powoduje, że wiele NGO musi samodzielnie mierzyć się z niejasnościami, biurokracją i trudnościami w interpretacji przepisów. W szczególnie trudnej sytuacji są organizacje mniejsze, oparte głównie na wolontariacie, które nie mają dostępu do profesjonalnego wsparcia prawnego.
Projekt „Kodeks NGO” to odpowiedź na te wyzwania. Jego celem jest przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych, które uproszczą i uporządkują przepisy dotyczące działalności organizacji pozarządowych. W efekcie powstać ma jeden, kompleksowy akt prawny – Kodeks NGO – dostosowany do realiów współczesnego świata, w tym takich wyzwań jak cyfryzacja czy sytuacje nadzwyczajne (np. pandemia).
Projekt realizowany jest przez Polskie Towarzystwo Prawa Organizacji Non–Profit. Zakłada on prowadzenie badań wśród NGO, analizę barier prawnych, opracowanie propozycji rozwiązań oraz szerokie konsultacje społeczne z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Finalnym efektem będą dwie publikacje: naukowa i popularnonaukowa, które przedstawią wyniki prac i zaproponowane rozwiązania.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.
Kodeks NGO to krok w stronę bardziej przejrzystego, sprawiedliwego i przyjaznego systemu prawa dla organizacji pozarządowych w Polsce. To projekt tworzony z NGO i dla NGO.
